< img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=641140479061166&ev=PageView&noscript=1" />

Trendovi namještaja za kampiranje na otvorenom za 2026. za europske i australske trgovce na malo

Apr 22, 2026

Ostavi poruku

TheTrendovi namještaja za kampiranje na otvorenom 2026pejzaž širom Evrope i Australije preoblikuju dva moćna, održiva vektora potražnje: brza ekspanzija kulture karavana i autodoma na kontinentu, i ukorijenjeni stil života u kampovanju u Australiji koji sada čini preko 60 miliona noćenja na domaćem kampovanju godišnje. Za direktore nabavke u maloprodajnim lancima i distributivnim kompanijama, ovo znači jedno - prozor za kupovinukamping namještaja na velikonarudžbe se pomjeraju ranije u kalendaru, a strategije asortimana SKU-a moraju istovremeno uzeti u obzir tri različita segmenta potrošača.

 

Kao aproizvođač kamping namještajasa BSCI-revidiranim pogonom koji proizvodi više od 2 miliona jedinica godišnje od 1997. godine, Sunwee Outdoor prati ove promjene kroz direktna OEM partnerstva sa velikim evropskim trgovcima na otvorenom i australijskim lancima hardvera. Ovaj članak opisuje šta se pomiče sa kontejnera u 2026 - i kako u skladu s tim izgraditi svoj katalog.

 

Kultura karavana i autodoma u Evropi: primarni pokretač potražnje

 

Evropska industrija karavana proizvela je 265.000 jedinica u 2024., a Njemačka, Francuska i Nizozemska čine 60% novih registracija. Svaka jedinica koja silazi s proizvodne linije u Ulmu ili Angersu stvara nizvodnu potražnju za kompaktnim, sklopivim vanjskim namještajem. Prosječan evropski vlasnik kamp-prikolice kupi 3-5 komada namještaja za kampovanje u prvoj godini vlasništva - obično stolicu, sto i rješenje za pohranu.

 

Ovo nije sezonska impulsna kupovina. U planu je ponovljena nabavka. Prodavci u regiji DACH i Benelux-u izvještavaju da su stope pričvršćivanja namještaja za kampiranje na mjestu--prodaje porasle sa 18% u 2020. na 34% u 2025. godini. Zahtjevi za proizvode su specifični:

 

  • Težina nosivosti minimalno 120 kg- Evropski potrošači očekuju da stolice mogu primiti dvije odrasle osobe
  • Sklopljene dimenzije ispod 70 cm- pohrana unutar ormarića za kamp prikolice je ograničena
  • Završna obrada-prevučena rđom{1}}- kampiranje na obali u Hrvatskoj i južnoj Francuskoj zahtijeva trajnost-slanog zraka

 

Australijski kamp prikolica bum: količina i sezonalnost

 

Domaće turističko tržište Australije ostvarilo je 62,4 miliona noćenja u kampovima u 2024., što je 14% više u odnosu na nivoe prije pandemije. Ključna razlika od Evrope: australijski kupci daju prioritetotpornost na toplotu i UV stabilnostu izboru tkanina. 600D Oxford tkanina sa PU premazom i UPF 50+ tretmanom je osnovna specifikacija za australijsko tržište. Stolice koje izblijede ili degradiraju nakon jednog ljeta na plaži vraćaju se u velikom obimu.

Australijski trgovci na malo također rade na obrnutoj sezoni. Najveći broj narudžbi za namještaj za kampovanje traje od avgusta do novembra - šest mjeseci prije evropskog proljetnog roka za kupovinu. Adobavljač namještaja za kampiranjekoji može prihvatiti postupno odvijanje proizvodnje na obje hemisfere pruža pravu prednost u lancu nabavke{0}}.

info-512-512

Prelazak sa pojedinačnih stolica na kompletne setove namještaja za kampiranje

 

Prije pet godina prosječan europski trgovac na otvorenom naručio je stolice za kampiranje kao samostalnu kategoriju. U 2026. godini dominantan obrazac poretka jekompletan set namještaja za kampiranje: jedna stolica + jedan stol + jedan ormar za odlaganje + jedan dječji krevetić po porodičnoj jedinici. Ova promjena je uzrokovana dva faktora:

Efikasnost maloprodajnog prikaza- prodavaca mogu prodati kompletnu "postavku za kampiranje" po višoj prosječnoj vrijednosti narudžbe (AOV)

Pogodnost za potrošače- kupci preferiraju podudarnu estetiku i dosljedan kvalitet izrade svih komada

 

 

 

SKU implikacije su značajne. Prodavci koji su ranije nosili 8-12 SKU-ova za stolice sada trebaju 30-50 SKU-a koji obuhvataju stolice, stolove, ormare i krevete. Ovo je izvor iz jednog singlaproizvođač kamping namještajasa više-mogućnošću proizvodnje u više kategorija postaje operativno kritična. Konsolidacija dobavljača smanjuje troškove kontejnera, pojednostavljuje kontrolu kvaliteta i skraćuje vrijeme isporuke.

Porodično kampovanje pokreće rast stolova, ormarića i krevetića

 

Segment porodičnog kampovanja je najbrže-rastuća kategorija na oba tržišta. Za razliku od solo ili par kampera, porodice zahtevaju:

  • Stolovi za kampiranjesa stabilnim nogama-otpornim na vjetar i minimalnom površinom od 60×60 cm
  • Ormari za kampiranjesa vodootpornim PVC vrećama i ojačanim šarkama vrata za odlaganje u kuhinji
  • Kreveti za kampiranjenosivosti od 150 kg+ i povišenom visinom za spavanje kako bi se izbjegla vlaga u zemlji
Kategorija proizvoda Ciljani kapacitet težine Materijal okvira Specifikacija tkanine Preklopljena dužina Tipični MOQ
Camping Chair 120–150 kg 7075 aluminijumska legura ili čelična cijev od 22 mm 600D Oxford sa PU premazom 60–70 cm 500 jedinica
Camping Table 30 kg površinsko opterećenje 22mm čelik -prevučen prahom N/A (mrežasti ili aluminijski vrh) 70–80 cm 300 jedinica
Camping Ormar Kapacitet police 25 kg Okvir od čelične cijevi od 22 mm 600D Oxford + PVC vodootporna obloga 65cm 300 jedinica
Camping Cot 150–200 kg 25mm ojačana čelična cijev 600D Oxford ili poliesterska mreža 80–90 cm 300 jedinica
info-450-605

Tri paralelne linije proizvoda: teška-izdržljivost, udobnost i lagana

 

 

Tržište 2026. se ne približava jednom arhetipu proizvoda. Umjesto toga, paralelno rastu tri različite linije proizvoda, a svaka cilja na drugačiji profil potrošača:

 

1. Teška-Mobilna/velika težina- Cilj: australijski kampisti, vlasnici evropskih kamp kućica. Okvir: 25mm+ čelična cijev sa završnom obradom -praškom. Kapacitet težine: 150 kg+. Tkanina: 600D Oxford ili teža. Ovi proizvodi daju prednost izdržljivosti u odnosu na prenosivost.

 

2. Udobnost-Fokusirani/ergonomski dizajn- Cilj: Porodični kampisti, korisnici produženog{1}}boravaka. Karakteristike: Nasloni za leđa (višestruke postavke), nasloni za ruke sa držačima za čaše, podstava za lumbalni oslonac, povišena visina sedišta. Okvir: 22mm čelik ili legura aluminijuma 7075. Ovi proizvodi imaju 20-35% više cijene u odnosu na standardne modele.

 

3. Lagani / Ultralaki- Cilj: bekpekeri, biciklisti{1}}turisti, kamperi koji su svjesni težine{2}}. Okvir: 7075 aluminijumska legura sa tankim{5}}cijevima. Težina: ispod 1,5 kg po stolici. Tkanina: 210D–420D ripstop najlon. Ovi proizvodi popunjavaju jaz između tradicionalne opreme za kampovanje i ultralake opreme za ruksak.

 

Dobro-strukturiran maloprodajni katalog treba da sadrži sve tri linije. Linija za teške-načinke pokreće volumen i marginu; linija udobnosti pokreće vrhunsko pozicioniranje; lagana linija bilježi rastući segment avanturističkih{3}}sportskih krosovera.

Kako uvoznici trebaju planirati svoj SKU asortiman za 2026

 

Na osnovu podataka o proizvodnji od Sunwee OEM partnera, sljedeća raspodjela SKU-a se pokazala optimalnom za srednje{0}}do-velike prodavce na otvorenom:

Tržišni segment stolice (%) Tabele (%) Ormari (%) Dječji krevetići (%) Avg. Container Mix
Evropski karavan 45% 25% 20% 10% 1×40HQ: 8.000–12.000 jedinica
Australian Family 35% 30% 20% 15% 1×40HQ: 7.000–10.000 jedinica
Lagana / Avantura 60% 20% 10% 10% 1×40HQ: 10.000–15.000 jedinica

Planiranje vremena isporuke je jednako kritično. Za evropsku prolećnu sezonu (isporuka mart-maj), proizvodnja bi trebalo da bude zakazana za završetak januara-februara. Za australijsku ljetnu sezonu (isporuka novembar-januar), proizvodnja bi trebala biti usmjerena na avgust-septembar. Adobavljač namještaja za kampiranjesa BSCI{0}}revidiranim pogonom i proizvodnim kapacitetom od 200,000+ m2 mogu se smjestiti oba prozora bez degradacije kvaliteta.

 

 

Izvori iz više-kategorija: Zašto je konsolidacija važna

 

Prodavci koji nabavljaju stolice iz jedne fabrike, stolove iz druge i ormare iz treće suočavaju se sa neefikasnošću:

Višestruke kontejnerske pošiljke su - veće po-troškovi transporta po jedinici

Nedosljedni standardi kvaliteta - različite tvornice koriste različite mjere okvira, razrede tkanine i specifikacije šavova

Produženo vrijeme isporuke - koordinacijom isporuka od više dobavljača dodaje 4-8 sedmica ciklusu nabavke

Fragmentirana nakon{0}}podrška nakon prodaje - jamstveni zahtjevi i zamjenski dijelovi zahtijevaju upravljanje višestrukim odnosima dobavljača

Proizvodni pogon kompanije Sunwee Outdoor proizvodi kompletan asortiman - stolica za kampovanje, stolova za kampovanje, ormarića za kampovanje i krevetića za kampovanje - pod jednim krovom. Ovo omogućava jedno-mješoviti kontejner-SKU pošiljke, objedinjene protokole kontrole kvaliteta i jednu tačku kontakta za OEM/ODM razvoj.

info-600-642

Istražite cijeli asortiman

 

Pregledajte naš kompletan katalogostali kamperski namještajopcije, uključujućistolovi za kampovanjesa mrežastim i aluminijumskim vrhovima,kamperski ormarisa vodootpornim oblogama, ikreveti za kampovanjenosivosti do 200 kg. Za najnoviji razvoj proizvoda, provjerite našnovi dizajnikolekcija se ažurira tromjesečno s OEM{0}}ekskluzivnim modelima.

 

FAQ

P: Koja je minimalna količina narudžbe za mješoviti-SKU kontejner sa stolicama, stolovima i ormarićima?

O: Sunwee prihvata mješovite-SKU narudžbe počevši od 500 jedinica po kategoriji proizvoda unutar jednog kontejnera od 40HQ. Ovo omogućava prodavcima da testiraju više linija proizvoda uz održavanje konkurentnih cijena po{4}}jediničnim cijenama. Puni utovar kontejnera obično prima 8.000–12.000 jedinica u zavisnosti od dimenzija proizvoda.

P: Može li 600D Oxford tkanina koja se koristi na Sunwee namještaju za kampiranje istovremeno ispunjavati europske REACH i australske UV standarde?

O: Da. Sunwee standardna 600D Oxford tkanina sa PU premazom testirana je na usklađenost sa REACH (EU Regulativa EC 1907/2006) i postiže UPF 50+ ocjenu prema AS/NZS 4399:2017. Ista specifikacija tkanine služi oba tržišta bez modifikacija, pojednostavljujući nabavku za trgovce na malo koji posluju u različitim regijama.

P: Koji materijal okvira da odaberem za australijsko tržište - čelik ili 7075 aluminijsku leguru?

O: Za teške-i udobnost-fokusirane linije proizvoda usmjerene na vlasnike australijskih karavana, 22–25 mm čelične cijevi -obložene prahom{4} pružaju najbolji odnos cijene-i-težine-kapaciteta (kapacitet 120–150 kg). Za lagani segment, aluminijska legura 7075 smanjuje težinu stolice na manje od 1,5 kg uz zadržavanje kapaciteta od 100 kg. Sunwee proizvodi oboje i može preporučiti na osnovu vašeg cjenovnog pozicioniranja.

Zatražite naš 2026 Sunwee vanjski namještaj kat

 

Pošaljite upit
Sanjaš, dizajniramo ga
Fujian Sunwee Outdoor Co, Ltd
Kontaktirajte nas